tel. (32) 231 35 56 kom. 600 309 606
Strona głównaAktualności → Rozmowa z pośrednikiem. Jak się do niej przygotować?

Aktualności

15 06.2017

Rozmowa z pośrednikiem. Jak się do niej przygotować?

newest offer
Mateusz Baścik
15.06.2017

Chcesz kupić, sprzedać, a może wynająć  mieszkanie? Postanowiłeś skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości. Wiesz dokładnie czego od niego oczekujesz. Chcesz, aby transakcja przeszła sprawnie i spełniała założone wcześniej oczekiwania.  W drodze do celu ważnym elementem są informację jakie przekazujemy naszemu pośrednikowi. Przed spotkaniem warto jest się zastanowić, jakie  są nasze priorytety, co jest dla nas niezbędne,  a  bez czego możemy się obejść. Możemy nawet zrobić sobie notatki, aby nic podczas spotkania nam nie umknęło. Podpowiemy jak szybko i sprawnie odpowiadając sobie na cztery krótkie pytania przygotować się do tej rozmowy.

Określ swoje potrzeby. Wyobraź sobie, jakie 3 elementy są dla ciebie „must have”, czyli takie które mieszkanie musi posiadać, oraz trzy cechy, które będą dyskwalifikować ofertę. Te kilka cech pomoże w sprecyzowaniu czego szukasz, czym pośrednik ma się kierować podczas selekcji ofert. Dzięki temu pośrednik nie będzie musiał zamieniać się w wróżbitę i na podstawie swoich doświadczeń dopasowywać oferty na chybił – trafił.

Powiedz co już widziałeś. Część ofert zamieszczanych na portalach nieruchomościowych  się niestety powtarza. Warto nadmienić  pośrednikowi co już widzieliśmy i dlaczego nie jesteśmy tymi nieruchomościami  zainteresowani. Dzięki temu unikniemy ponownego oglądania tych samych ofert, a pośrednik będzie wiedział czego szukać. Pozwoli nam to również zaoszczędzić nasz czas.

Określ swój budżet oraz formę finansowania.  Jest to bardzo ważne kryterium wpływające na efekty poszukiwania nieruchomości. Znając jakim budżetem dysponujemy pośrednik nie będzie a zasypywał ofertami przekraczającymi nasze możliwości finansowe.  Mając określony budżet dobry doradca nie tylko znajdzie nieruchomość, a także pokaże  nie zawsze oczywiste możliwości wyboru. Forma finasowania – gotówka lub kredyt  wpływa również na czas zakupu.

Powiedz ile masz czasu na zakup. Dla pośrednika nieruchomości termin planowanego wprowadzenia się to podstawowa informacja w zarządzaniu projektem poszukiwania nieruchomości dla klienta. Transakcja zakupu nie składa się tylko z wizyty u notariusza, a podzielona jest na etapy. Dobry pośrednik zwizualizuje nam całą drogę zakupu na osi czasu, informując nas przy tym ile dany etap zwykle trwa. Jeżeli nie wyrażamy chęci zakupu/sprzedaży mieszkania w najbliższym czasie możemy się spotkać z tym, że nasza współpraca z pośrednikiem może zostać przez niego odłożona na później. Nie dziwmy się temu ciężko znaleźć właściwą ofertę dla kogoś kto ma zamiar dokonać zakupu np. za rok.  

Taka, krótka ściąga pomoże nam sprawnie odpowiedzieć na pytania, które dobrze przygotowany pośrednik powinien nam zadać na pierwszym spotkaniu.  Dzięki swojemu doświadczeniu pomoże nam dokładniej określić jakiej nieruchomości poszukujemy.  Pewnie podsunie parę ciekawych pomysłów, a może uświadomi, że nie wszystkie rozwiązania są dobre.  Pamiętajmy, że pośrednik jest naszym sprzymierzeńcem, jemu też zależy, abyś był zadowolony z zakupu, więc nie wahaj się powiedzieć o wszystkich obawach związanych z zakupem.

 


Dorota Misiarz, Mateusz Baścik