tel. (32) 231 35 56 kom. 600 309 606
Strona głównaAktualności → KUP lub WYNAJMIJ - NOWOŚĆ

Aktualności

22 06.2015

KUP lub WYNAJMIJ - NOWOŚĆ

newest offer
Paweł Baszak
22.06.2015

KUP lub WYNAJMIJ

Bardzo często stajemy przed koniecznością decyzji  -  kupić czy wynająć. Jakie zagrożenia i pułapki towarzyszą tym procesom, co bardziej się opłaca. Intuicyjnie czujemy, że jeżeli okres najmu jest krótki to lepiej wynająć, jeżeli długi to kupić. Gdzie leży granica?

Co przemawia za najmem? Stosunkowo dużą oferta mieszkań na wynajem z wyraźnym wzrostowym trendem przy generalnie spadających cenach. Możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania związanej z konieczną dzisiaj mobilnością na rynku pracy, ale też chimeryczność i czasami dziwne oczekiwania właścicieli.

Kupno to inwestycja, przynajmniej z założenia w perspektywie czasu przynoszą zyski, przynosząca bieżący dochód, gwarantująca ochronę przed inflacją i przez to bezpieczna.  Czy dzisiaj zawsze tak jest? W wielu przypadkach nie udaje uzyskać się w procesie sprzedaży cen wyższych niż zakup. Inwestorzy przy kalkulacji wydatków często zapominają o konieczności poniesienia kosztów związanych z nabyciem i adaptacją dla potrzeb wynajmu. W zakup angażujemy środki dzisiaj, a ewentualnie odzyskujemy po latach – często nie uwzględniamy wartości pieniądza w czasie. Warto sprawdzić zwrot z kapitału – najprościej ujmując stosunek kwot uzyskanych z wynajmu do zaangażowanych środków i porównać go do innych źródeł zarobku. Dodatkowe niebezpieczeństwo to  trudności z najemcami – egzekucja należności, eksmisja.

Przedstawiamy Państwu kalkulator opracowany przez Polskie Konsorcjum Nieruchomości sp. z o.o. z Warszawy wspomagający podjęcie decyzji o zakupie czy wynajmie. Narzędzie to nie jest podstawą działań inwestycyjnych na rynku nieruchomości, spełnia tylko rolę wspomagającą.