tel. (32) 231 35 56 kom. 600 309 606
Strona głównaAktualności → Granica - wątpliwość czy pewność?

Aktualności

14 12.2017

Granica - wątpliwość czy pewność?

newest offer
Mateusz Baścik
14.12.2017

Dom pełen wspomnień, mieszkasz już w nim od x lat, wydałeś wtedy na niego całe swoje oszczędności, aby spełnić marzenie o własnym podwórku. Znajomi sąsiedzi, drzewa, ulice. Wszystko to co otaczało Cię przez ostatnie lata. Jednak… czas szybko płynie, dzieci opuściły rodzinne gniazdo, dom jest za duży, chcesz zmienić miejsce zamieszkania, dojrzałeś do sprzedaży.

Twój dom to rewelacyjna oferta dla kupujących, niejeden by chciał rozgościć się w jego czterech ścianach, więc szybko znajduje się potencjalny kupiec, płaci niezłą cenę, podpisujecie umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, bierzesz zadatek. Kupujący będzie posiłkował się kredytem, ma bardzo ustabilizowaną sytuację materialną z przyznaniem środków nie będzie kłopotów. Wybraliście dla siebie nowe mieszkanie, również zabezpieczyliście się umową i zadatkiem. Zebrałeś i dostarczyłeś do banku wymagane dokumenty. Czekacie na szczęśliwe zakończenie.

Niestety w tym przypadku nie zakończy się happy endem. Analityk bankowy informuje, że nieruchomość nie może być przedmiotem umowy na którą bank przyzna środki, gdyż dom wraz z garażem jest częściowo usytuowany na działkach sąsiadów wchodząc na ich teren na kilkadziesiąt centymetrów.

Nie ma mowy o kredycie, nie ma mowy o transakcjach, strony naszych umów uważają , że do finalizacji w obu przypadkach nie dochodzi z naszej winy z wszystkimi tego konsekwencjami.

Czy to fikcja czy realne zagrożenie ? Niestety realne zagrożenie które zwiększa modyfikacja i cyfryzacja map. To co kiedyś było niewidoczne, mieściło się w grubości kreski teraz jest pokazane w całej rozciągłości. Czy można takie kłopoty wyeliminować ? Oczywiście tak. Trzeba tylko zdawać sobie sprawę, że regulacja stanu prawnego to bardzo dużo pracy a przede wszystkim czasu.

Jakże inaczej wyglądałaby ta sytuacja w momencie współpracy z pośrednikiem. Pośrednik, nasz pomocnik w sprzedaży mieszkania, trzymający rękę na pulsie, przed podpisaniem umowy oraz wpłacie zadatku sprawdziłby stan prawny nieruchomości zapobiegając katastrofie.

Warto się zastanowić, czy dzisiaj bez presji nie sprawdzić stanu prawnego swojej nieruchomości, przecież każda nieruchomość w przyszłości będzie sprzedawana. Zapraszamy do współpracy.

Witold Czapla, Dorota Misiarz